Noi revendicări, votate unanim la PROTEST: Demisia in corpore a CCA şi eliberarea necondiţionată a lui Alexei Alexeev; Când va fi organizată următoarea manifestaţie antiguvernare

Demisia in corpore a Consiliului Coordonator al Audiovizualului şi eliberarea necondiţionată a lui Alexei Alexeev. Sunt alte două revendicări adăugate la rezoluţia adoptată de oamenii prezenţi la protestul de data trecută.

Manifestaţia de astăzi din faţa sediului televiziunii publice s-a încheiat cu puţin timp în urmă. Organizatorii manifestaţiei, liderii celor două partide antioligarhice Platforma DA şi PAS, spun că, în condiţiile în care guvernarea nu a respectat revendicările oamenilor, protestele vor continua.

„Nu avem un răspuns satisfăcător la rezoluţia noastră. Putem adăuga la rezoluţia din 17 septembrie demisia in corpore a CCA. Când am mers la ambasadori şi la instituţiile internaţionale, primul punct a fost eliberarea necondiţionată a lui Alexei Alexeev care a fost arestat nejustificat. Cred că trebuie să adăugăm şi asta în rezoluţie. Am reuşit să menţinem nişte proteste paşnice şi civilizate, deşi ei au vrut să ne ducă pe tărâmul lor al „razborcilor”. Trebuie să protestăm în continuare. Timpul şi locul le vom stabili pe parcurs. Se poate şi proteste spontane, ca să nu aibă timp să pregătească tot felul de maratoane”, a menţionat Andrei Năstase.

„Oamenii vor să schimbe clasa politică, nu sistemul electoral. Este important să ajungeţi acasă şi să le transmiteţi informaţia corectă celor care nu au putut ajunge. Vă rugăm să-i informaţi şi să fiţi atenţi la mesajele mai departe. Aşteptăm răspunsul lor, apoi vom veni şi cu răspunsul nostru”, a spus Maia Sandu.

14:30

Update

„Jos cenzura!”: PROTEST la televiziunea publică; Platforma DA şi PAS cer „Ora Opoziţiei” la Moldova 1

„Jos cenzura” şi „Nu minţiţi poporul cu televizorul” se scandează în faţa sediului postului public de televiziune. Oamenii sunt nemulţumiţi că actuala conducere de la Moldova 1 le-a ignorat revendicările cu privire la acordarea unei ore opoziţiei care se bucură de sprijin popular.

Sediul televiziunii publice este înconjurat de poliţişti, asta în timp ce la Ministerul Muncii, nu a venit niciun om al legii pentru a asigura ordinea.

„La Ministerul Muncii nu era nici un poliţist. Pe Plahotniuc nu-l interesează decât maşinăria propagandistică, doar procuratura. Plahotniuc a şantajat tot ce a putut şantaja pentru a obţine postul de procuror general. Pentru el nimic nu e mai important decât acest post. Un procuror general independent demult ar fi pus sub acuzare cel puţin cinci persoane care au contribuit la alegerea prin fraudă a şefei de la Moldova 1”, a menţionat Andrei Năstase.

„Să le fie ruşine celor care trebuie să aibă grijă ca noi să fim informaţi corect şi în special şefului CCA, Dragoş Vicol. L-am inclus în „lista ruşinii”. Plahotniuc şi Dodon nu ar putea să-şi bată joc de ţară dacă nu ar exista asemenea oameni care îi permit. Este televiziunea noastră, nu este televiziunea lor, ei a televiziunile lor”, a spus Maia Sandu.

13:47

Update

​Marş de PROTEST spre sediul televiziunii publice: „Ne ducem să le amintim că noi suntem poporul; Reacţia lor este o profanare”

Protestatarii au pornit în marş spre sediul televiziunii publice. Oamenii sunt nemulţumiţi că actuala conducere de la Molsova 1 le-a ignorat revendicările cu privire la acordarea unei ore opoziţiei care se bucură de sprijin popular.

„Le-am dat timp suficient. Am văzut mişcarea lor. Reacţia lor seamănă a profanare. Azi ne ducem să le amintim că noi suntem poporul şi că avem dreptul la timp egal alături de guvernarea care are un rating de 5%”, a declarat vicepreşedintele Platformei DA, Alexandru Slusari. „Să le arătăm că nu acceptăm bătaia de de joc, că nu acceptăm să fim manipulaţi de televiziunea publică, de cei cărora le plătim salariile”, a adăugat secretarul Platformei DA, Chiril Moţpan.

„Referindu-se la revendicările noastre, Candu ne-a spus să ne spălăm pe faţă. Eu zic el să facă un duş rece şi să înţeleagă împreună cu neamurile lui din Parlament că nu vom tolera o guvernare de 3% şi doi bani”, a menţionat şi preşedinta PAS, Maia Sandu.

Organizatorii protestului spun că sediul televiziunii publice deja a fost înconjurat de poliţişti. Asta în timp ce la Ministerul Muncii nu a venit niciun om al legii pentru a asigura ordinea.

13:10

Update

PROTEST la Ministerul Muncii, care nu este păzit de niciun poliţist; Andrei Năstase: „Iată cât de importantă este această instituţie pentru ei”

„Ruşine”, „Vrem pensii decente”, „Ei dau afară tinerii din ţară” – asta se scandează în acest moment la sediul Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei, acolo unde spre deosebire de alte instituţii nu a venit niciun reprezentant al forţelor de ordine.

„Sunt poliţişti care să apere această instituţie? Atât de importantă este această instituţie pentru ei. Atât de importanţi sunt pensionarii pentru ei. Pentru ei contează doar instituţiile unde se iau decizii”, a declarat preşedintele Platformei Demnitate şi Adevăr, Andrei Năstase, care a ţinut să-i felicite pe pensionarii din Moldova cu ocazia Zilei Internaţională a Persoanelor în Etate.

„Aceşti oameni nu au făcut în ţara noastră decât un genocid social. În fiecare zi o să aflăm că-şi bat joc de intelectuali, de bolnavi, de oameni care nu mai au putere şi vârsta să o apuce peste hotare. În continuare trebuie să demonstrăm că nu pot ei să ne dezbine, să ne împiedice să ne consolidăm. Doar aşa vom reuşi”, a menţionat Andrei Năstase.

„Vă mulţumim că nu renunţaţi. Cei care aţi muncit mulţi ani cinstit aţi contribuit la dezvoltarea comunităţii, i-aţi încredinţat statului nişte bani pe care trebuie să-i întoarcă sub formă de pensii. Acesta era contractul social. V-aţi îndeplinit partea din contract, dar această guvernare coruptă a uitat de obligaţii”, a spus şi lidera PAS, Maia Sandu.




Opoziţia antioligarhică organizează astăzi un nou protest faţă de schimbarea abuzivă a sistemului electoral. Oamenii sunt aşteptaţi la ora 12.00, în faţa cinematografului Gaudeamus din sectorul Telecentru, de unde vor porni într-un marş de protest împotriva dezmăţului oligarhic.

Sursa;jurnal.md

A promis în campania prezidențială marea cu sarea, chiar dacă nu avea prerogative, iar acum nu toate promisiunile îi sunt realizate.

Așa cum ideea referendumului consultativ a eșuat, șeful statului a decis să se laude cu realizările sale pe panouri publicitare, acestea însă par a fi departe de adevăr și nu vorbim de promisiunea de a întoarce miliard furat, idee pe care a uitat-o la scurt timp după jurământ, sau lupta cu oligarhii, cu care a reușit sa schimbe sistemul electoral de vot în unul mixt, în pofida recomandărilor Comisiei de la Veneția.

Igor Dodon a decis să se laude cu realizările sale. În Chișinău, dar și pe unele drumuri naționale au apărut panouri cu mesaje semnate de șeful statului. „Am promis, am realizat”, semnează Dodon sub trei mesaje departe de adevăr.

,,Exportul în Federația Rusă a crescut de 3-4 ori”, se arată pe panou. Sursa acestei informații nu este menționată, iar datele Biroului Național de Statistică (BNS) arată, însă, altceva.

Cele mai recente rapoarte ale BNS arată că exporturile Republicii Moldova în primele şapte luni ale anului, 1 ianuarie – 31 iulie, destinate țărilor Uniunii Europene (UE–28) au însumat 778 milioane dolari (cu 14,2% mai mult față de ianuarie-iulie 2016), în timp ce în țările CSI au fost exportate mărfuri în valoare de 255 milioane de dolari ( cum 14,6% mai mut comparativ cu ianuarie-iulie 2016).

Analiza evoluției exporturilor pe țări în ianuarie-iulie 2017, comparativ cu perioada similară din anul 2016, relevă majorarea exporturilor în Federația Rusă cu 16,7%, mai puțin decât în Turcia (+38,7%), Germania (+21,3%), Bulgaria (+35,3%), Ucraina (+27,8%), Austria (+44,4%), Georgia (+27,3%), Olanda (+19,4%), Belgia (+32,6%), Ungaria (+49,9%).

Nu se știe nici ce fel de susținere a oferit Dodon celor 100.000 de persoane din Federația Rusă, așa cum se arată pe panou.

Igor Dodon se mai laudă că a creat mii de locuri de muncă. Trebuie de spus însă că, de crearea locurilor de muncă nu se ocupă președintele, ci Guvernul Republicii Moldova.

,,Am promis, am realizat”, spune Dodon. Ce alte promisiuni s-au regăsit în platforma electorală a preşedintelui ales, Igor Dodon, care însă sunt departe de realizare, vedeți mai jos:

– Voi restabili parteneriatul strategic cu Rusia. Prima mea vizită în calitate de Preşedinte va avea drept punct de destinaţie Moscova. În termene restrânse voi obţine revenirea completă a producţiei moldoveneşti pe piaţa rusă.

– Voi insista asupra alegerilor parlamentare anticipate.

– Voi obţine adoptarea în Parlament a unei legi privind interzicerea unionismului.

– Voi forma o nouă componenţă a Consiliului Suprem de Securitate şi a Aparatului preşedintelui din rândul patrioţilor şi profesioniştilor. Şedinţele vor avea caracter public, cu participarea mass-media.

– Voi desemna pentru funcţia de procuror general un adevărat profesionist, neimplicat în acte de corupţie, care va reuşi să-i tragă la răspundere pe toţi cei vinovaţi.

– Voi iniţia verificarea completă a funcţionarilor publici, a judecătorilor, a colaboratorilor organelor procuraturii şi a familiilor acestora privind originea mijloacelor şi activelor deţinute. Toţi vinovaţii vor fi sancţionaţi, iar averile lor vor fi confiscate.

– Voi cere tragerea la răspundere a tuturor celor vinovaţi de „furtul secolului” şi de distrugerea ţării. Voi constitui o comisie prezidenţială pentru anchetarea delapidării miliardelor de lei. Nu voi admite ca datoriile de pe urma furtului să fie puse pe umerii cetăţenilor. Toţi cei implicaţi în delapidarea de fonduri publice vor fi sancţionaţi în modul cel mai dur.

– Voi fi iniţiatorul unui referendum privind vectorul de politică externă a Republicii Moldova.

– Istoria Moldovei în programa şcolară. Codul Educaţiei necesită modificări fundamentale. Copiii noştri trebuie să studieze istoria ţării noastre. În şcoli va fi predată istoria Moldovei.

– Voi obţine garanţii internaţionale pentru neutralitatea Moldovei. Soldaţii NATO nu vor mărşălui pe străzile noastre.

– Nicio numire în funcţie care depinde de Preşedintele țării nu va fi făcută pentru persoanele care deţin cetăţenia altor state. Toate persoanele cu cetăţenie dublă, care au fost numite în funcţii anterior prin intermediul aparatului Preşedintelui ţării, vor fi demise sau vor renunţa la cea de-a doua cetăţenie.

– Voi respinge noul Cod al Audiovizualului care interzice difuzarea emisiunilor televizate ruseşti.

– În fiecare oraş în care numărul cetăţenilor Moldovei depăşeşte cifra de 10 mii de persoane vor fi deschise oficii consulare ale Ambasadei Republicii Moldova

– Voi lucra în parteneriat strâns cu Biserica Ortodoxă. Nu voi admite presiuni din partea autorităţilor asupra Bisericii şi insultarea sentimentelor religioase ale credincioşilor.

Sursa:independent.md

Organizaţia de tineret a Platformei Demnitate şi Adevăr – Tinerii DA a realizat o replică la spotul lansat de Centrul Naţional Anticorupţie în cadrul campaniei „Integritatea este libertate”.

„Nouă ni s-a părut ipocrit, aşa că am filmat altul”, se spune pe pagina de Facebook a organizaţiei.

„Corupţia e atunci când Centrul Naţional Anticorupţie nu este independent, când nu poate soluţiona niciun caz până la capăt, când în statul în care există un CNA se fură un miliard de dolari şi când prin intermediul instanţelor de judecată se spală alte 22 de miliarde de dolari”, este mesajul spotului.

„Corupţia e atunci când cei care fură sau omoară oameni stau în libertate sau în scaune de demnitari, iar cei care protestează pentru un trai mai bun sunt băgaţi la puşcărie. Ţi-e frică pentru că eşti corupt. CNA, eliberează-te”, este îndemnul Tinerilor DA adresat Centrului Naţional Anticorupţie.

Sursa:jurnal.md

https://www.facebook.com/tineriida/videos/669947669865325/

Şi ieri am strâns din inimă sute de mâini. Nu voi înceta să spun că chezăşia succesului nostru stă în mult efort, muncă şi dăruire, în unitate şi solidaritate, în Adevăr şi Demnitate, a declarat liderul Platformei Demnitate şi Adevăr, Andrei Năstase, după întâlnirea cu locuitorii din Cahul.

„La 4:00 a sunat alarma. Cahul era destinaţia. La 7:30 eram alături de oamenii harnici ai pământului, printre tractoare, camioane şi praf. Mult praf, pe care şi acum îl mai port în ochi, în minte şi-n suflet. După mai multe strângeri de mână şi îmbrăţişări din inimă, o tânără de vârsta mea, având în preajmă altele şi mai tinere, m-a ţintit cu privirea spunându-mi: Ne mor părinţii de sărăcie, supărare şi dor. Dar vom pleca, curând vom pleca şi noi. La conducerea ţării nu sunt oameni. O vreme a fost linişte. Apoi am ieşit în direct pe Facebook, punând pe jar poliţia lui Jizdan, care pe banii publici ne-a alocat câteva maşini şi zeci de poliţişti în civil pentru urmărire şi intimidare”, a scris Andrei Năstase pe pagina sa de Facebook.

„Şi totuşi, în localităţile raionului Cahul am avut parte de cele mai frumoase şi călduroase clipe ale acestui sfârşit de toamnă. Am sorbit, împreună cu oamenii pământului, şi un răsărit de soare pe podgorii, şi un miez de zi printre orăşenii sudului, şi un asfinţit de soare pe malul unui iaz, alături de veterani ai războaielor din Afganistan şi de pe Nistru. Am strâns din inimă sute de mâini. Nu voi înceta să spun că chezăşia succesului nostru stă în mult efort, muncă şi dăruire, în unitate şi solidaritate, în Adevăr şi Demnitate. Mergem înainte cu oamenii”, a adăugat liderul DA.

Precizăm că campania naţională „Un Milion de Mâini”, lansată de Platforma DA, este în plină desfăşurare, iar membrii DA continuă şirul de întâlniri cu cetăţenii din teritoriu.