Sursa:jurnal.md
Liderul Platformei Demnitate și Adevăr, Andrei Năstase, aflat la Bruxelles, unde participă la lucrările Asambleei Politice a Partidului Popular European, susține că a informat înalții funcționari ai UE despre recentele acțiuni antiumane ale SIS care au expulzat cetățeni turci din Republica Moldova.
„În cadrul Asambleei Politice a PPE am informat partenerii noștri politici și înalții funcționari ai UE despre persecuțiile la care sunt supuși activiștii civici și opoziția, despre dosarele penale fabricate, despre recentele acțiuni antiumane ale SIS, condus de unul din cei mai servili indivizi ai regimului Plahotniuc, Vasile Botnari la adresa unor cadre didactice de origine turcă”, a spus Andrei Năstase.
„După invalidarea alegerii primarului Chișinăului și adoptarea unor noi legi antipopulare, aceste activități antidemocratice, conving Europa fără echivoc că are de a face cu un regim dictatorial în Republica Moldova”, susține liderul Platformei DA.
Potrivit lui Andrei Năstase „prin efort comun, consolidat și conjugat cu toate forțele sănătoase din țară și partenerii din lumea civilizată, vom reuși eradicarea dictaturii cu toate componentele sale nocive”.
„Reacția imediată a comisarului european pentru negocieri de extindere și politică de vecinătate, Johannes Hahn, este pe cât de diplomatică, pe atât de clară și elocventă: „Aștept ca Guvernul și autoritățile moldovenești să respecte statul de drept și toate procedurile juridice”, a conchis Andrei Năstase.
Sursa:jurnal.md
Protest la Ambasada Republicii Moldova din Berlin. Comunitatea turcă își arată nemulțumirea față de expulzarea profesorilor turci.
Protest la Ambasada Republicii Moldova din Berlin. Comunitatea turcă își arată nemulțumirea față de expulzarea profesorilor turci.
Totodată, și în Canada și Statele Unite ale Americii, unde sunt misiuni diplomatice ale Republicii Moldova, cetățenii turci protestează.
Sursa:jurnal.md
Șapte cetățeni turci au fost expulzați joi dimineață din Republica Moldova, fiind suspectați de legături cu o grupare islamistă. Societatea civilă din Moldova susține că s-a comis un abuz și denunță o înțelegere la vârfuri care s-ar putea solda cu moartea acelor șapte persoane în Turcia, scrie dw.com.
Încă în luna mai 2017, premierul Turciei, Binali Yildirim, a cerut fără ocolișuri autorităților moldovene, în cadrul unei vizite oficiale la Chișinău, închiderea rețelei de licee „Orizont”, deoarece ar face parte dintr-o rețea teroristă, condusă de clericul Fethullah Gülen. Potrivit premierului turc, anume această organizație ar fi pus la cale lovitura de stat, din Turcia, din vara anului 2016.
Atunci, în cadrul conferinței de presă comune, premierul moldovean Pavel Filip a declarat: „RepublicaMoldova a susținut întotdeauna autoritățile constituționale ale Republicii Turcia. Le vom susține și în continuare. (…) Așteptăm experții din Turcia să vină și să ia legătura cu instituțiile de forță, cum ar fi Serviciul de Informații și Securitate sau Ministerul Afacerilor Interne”, spunea Filip în mai 2017.
La 31 martie 2018, directorul Liceului „Orizont”, Turgay Sen, a fost reținut pe Aeroportul din Chișinău în timp ce pleca în România la o conferință. Poliția de frontieră a Republicii Moldova explica atunci că Turgay Sen a fost reținut „la solicitarea organelor de drept”, dar a refuzat să spună despre ce „organe de drept” anume este vorba. Se întâmpla la două zile după ce serviciul turc de informatii, care se află sub controlul lui Erdogan, a reținut 5 profesori și un medic de la o rețea de școli din Kosovo. Autoritățile turce susțineau atunci că acea rețea de școli ar fi finanțată de Fethullah Gülen. La 27 iulie și în Mongolia a fost răpit un director al unei școli de origine turcă. Acesta urma sa fie extrădat în Turcia, însă autoritățile Mongoliei au împiedicat decolarea avionului de pasageri, deținut de armata turcească, care urma să îl repatrieze pe reținut. Nava a zburat fără acesta.
La scurt timp, directorul liceului „Orizont” din Chișinău, Turgay Sen, a fost eliberat. Potrivit unui profesor de la liceu, după reținerile care au avut loc în Kosovo, Turgay Sen, ar fi transmis autorităților moldovene o solicitare de azil politic. Liberalul Valeriu Munteanu spunea, în martie 2018, că arestarea directorului liceului „Orizont” ar fi un gest de mulțumire din partea binomului Plahotniuc-Dodon, care controlează astăzi Moldova, pentru cele 7 milioane de dolari oferite Moldovei de Turcia pentru reparația clădirii Președinției (devastată de protestatari în aprilie 2009).
Joi, 6 septembrie, la solicitarea Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, șapte reprezentanți ai rețelei „Orizont” au fost expulzați din Moldova după ce, „în prealabil, au fost făcute evaluări minuțioase, iar deciziile luate au avut ca scop asigurarea securității naţionale”, se arată într-un comunicat al SIS, care mai precizează că turcii expulzați sunt „suspectați de legături cu o grupare islamistă despre care există indicii că desfășoară acțiuni ilegale în mai multe țări”.
În legătură cu acest caz, organizația „Amnesty International – Moldova” a difuzat un „apel urgent” în care atenționează asupra „pericolului iminent pentru viața și securitatea persoanelor” expulzate. „Amnesty International – Moldova” susține că cei 7 „au fost reținuți de către SIS cu încălcarea flagrantă a procedurii de reținere, percheziționare și ridicare, cu violarea normelor vizând libertatea și securitatea persoanelor, stipulate în convențiile la care Republica Moldova este parte”:
De asemenea, „Amnesty International – Moldova” susține că a fost informată că persoanele respective au solicitat anterior azil politic în Moldova, inițiind procedura legală, ceea ce, conform legislației, le asigură dreptul de a nu fi expulzați arbitrar.
Moldova, la un pas de izolare internațională
„Acum nu mai încape nicio îndoială că Plahotniuc și Dodon acționează împreună, că democrația pentru dânșii nu valorează absolut nimic. E vorba de bani. Au câștigat niște bani de la Erdogan să repare această clădire a Președinției, dar s-ar putea să fie și alți bani la mijloc. Astfel, Dodon și Plahotniuc compromit Republica Moldova în fața lumii întregi”, a comentat analistul politic Nicolae Negru.
„Este un semn de mulțumire la adresa președintelui turc Recep Tayyip Erdoğan care va costa scump Republica Moldova”, susține fostul ambasador al Moldovei la Washington, Igor Munteanu. Potrivit lui, „lista organizațiilor fundamentaliste cunoscute drept organizații extremiste sau chiar teroriste nu include și MișcareaGülen”: „Există mii de asociații islamiste perfect legale peste tot în UE și SUA, reprezentând persoane civile care practică islamul fără a atenta la libertățile și drepturile protejate de constituțiile acestor state, iar atribuirea samovolnică a unor persoane la cercuri fundamentaliste trebuie să fie probată”. Munteanu acuză autoritățile moldovene că „se aliniază în mod rușinos unei dispute politice interne turcești între liderul Mișcării Gülen, Fethullah Gülen, rezident al SUA din 1999, și actualul președinte al Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, liderul AKP”. (…) „Se știe că această mișcare se ține separat de alte mișcări islamice prin accentuarea importanței eticii în educație, în media, în business și viața publică, numărându-se printre cei care se opun categoric folosirii Islamului în calitate de ideologie politică, fiind o forță care promovează cooperarea și chiar integrarea lumii turce în spațiul occidental”, a comentat Munteanu.
Au condamnat gestul autorităților de la Chișinău și liderii principalelor partide de opoziție din Moldova PAS și PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase.
„Reținerile în stil NKVD-ist din această dimineață, demarate la liceul moldo-turc ”Orizont”, demonstrează o dată în plus alianța informală dintre președintele Dodon și coordonatorul Plahotniuc și disponibilitatea implicării de către ultimul a justiției și altor instituții capturate ale statului în realizarea unor angajamente obscure, îndreptate împotriva intereselor naționale ale Republicii Moldova. (…) Prețul pe care țara noastră și cetățenii sunt obligați să-l plătească pentru confortul și agendele antipopulare ale celor doi indivizi, certați cu legea, cu principiile statului de drept și cu bunul simț, este mult prea mare pentru un stat ca al nostru. (…)Moldova este la un pas de izolare internațională pentru derapajele antidemocratice și violarea flagrantă a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului”, a comentat Andrei Năstase.
„Suntem stupefiaţi de reţinerea în stil stalinist a mai multor angajaţi ai liceului ”Orizont”. Acest lucru are loc în condiţiile în care preşedintele autoritar al Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, continuăpersecuţia adversarilor săi politici în toată lumea. Este inadmisibil că statul Republica Moldova a decis, în schimbul banilor pentru reconstrucţia clădirii preşedintelui şi alte favoruri, să calce în picioare drepturile omului şi libertatea individuală. Este încă o dovadă a colapsului statului de drept în Republica Moldova şi a regimului autoritar, anti-european creat de Plahotniuc şi Dodon”, se arată într-un mesaj al partidului condus de Maia Sandu, care cere implicarea în acest caz a instituţiilor internaţionale şi a ambasadelor acreditate.
Moldova ar pierde sigur dosarul la CtEDO
„Sper că în mapele SIS există documente solide care justifică expulzarea cetăţenilor turci, pentru că din comunicatul lor (al SIS) rezultă că de o condamnare la CtEDO scăpăm doar dacă cei expulzaţi nu se vor adresa”, a scris, în legătură cu acest caz, pe pagina sa de Facebook, secretarul de stat în Ministerul moldovean al Justiţiei, Nicolae Eşanu.
Rețeaua de licee private „Orizont” activează de peste 23 de ani în Republica Moldova. Actualmente, în Moldova sunt deschise 5 filiale ale Liceului Teoretic „Orizont”. Elevii acestui liceu se situează în fiecare an pe primele locuri în clasamentul pe medalii obţinute la olimpiadele, concursurile naţionale şi internaţionale.
Anterior, Turcia a cerut şi României să închidă unităţile şcolare care aparţin fondului de investiții „Gülen”.
Sursa:dw.com
Comisarul european, Johannes Hahn, cere autorităților din RM să respecte precedurilejudecătorești privind expulzarea profesorilor turci de la Liceul Teoretic „Orizont”.
Comisarul european, Johannes Hahn, cere autorităților din RM să respecte precedurilejudecătorești privind expulzarea profesorilor turci de la Liceul Teoretic „Orizont”.
Acesta a publicat un mesaj pe Twitter în care spune că se așteaptă ca autoritățile din Republica Moldova să respecte legea și precedurile judecătorești.
„Moldova face parte din procesul de eliberare a vizelor și ar trebui să se alinieze la standardele europene. De asemenea, Moldova este membrul al Consiliului Europei. Suntem profund îngrijorați de faptul că a fost complet uitat că țările sunt obligate să respecte convențiile și protocoalele internaționale pe care ni le-am stabilit pentru a proteja drepturile fundamentale ale omului”, se arată în scrisoare.
„Există Convenția Europeană, emisă de Consiliul Europei, care stipulează clar în art. 3 că este interzisă extrădarea persoanelor din motive politice”, mai scriu europalamentarii.
Astfel, aceștia au cerut oprirea imediată a acestei expulzări abuzive.


Mai mulți profesori, dar și părinți ai elevilor care învață la Liceul Teoretic „Orizont” au organizat flasmob-uri în fața mai multor filiale a intituției de învățământ unde și-au arătat nemulțumirea față de expulzarea profesorilor turci.
„Ne vrem profesorii înapoi”, au scandat aceștia.
Cu pancarte în mâini, profesorii și părinții au protestat în această dimineață la filiala Buiucani și Durlești a liceului.










Ministrul de Externe, Tudor Ulianovschi, a avut ieri o întrevedere cu ministrul german de stat pentru Afaceri Europene, Michael Roth. În cadrul întrevederii, oficialul german a vorbit în termeni duri despre situația politică din țara noastră, referindu-se la amnistia fiscală, principiile statului de drept, necesitatea alegerilor libere și, mai ales, la gravitatea anulării alegerilor pentru primăria Chișinău.
Între timp, potrivit Ministerului de Externe al RM, cei doi oficiali au vorbit doar despre „cooperare”, „modernizare a țării”, „relații bilaterale” și „angajamente comune”.
În mod special, Michael Roth s-a referit la anularea alegerilor pentru primăria Chișinău, câștigate de Andrei Năstase și anulate de justiția moldovenească.
Ministrul german de stat pentru Afaceri Europene, Michael Roth, a declarat că situația politică din Republica Moldova stârnește îngrijorări și că „mai ales, anularea alegerilor primarului de Chișinău este problematică”.
„Voința electoratului trebuie respectată cu orice preț, iar statul de drept și alegerile libere sunt un atu prețios. Doar atunci când acest lucru este garantat, noi și UE putem continua cooperarea strânsă într-o manieră constructivă și vom sprijini reformele necesare Republicii Moldova”, a spus Roth.
„În cadrul întâlnirii sale cu ministrul de externe Ulianovschi, Roth a subliniat că Germania se așteaptă ca alegerile parlamentare libere și corecte să aibă loc la începutul anului 2019, cu implicarea observatorilor electorali internaționali. În ceea ce privește amnistia fiscală recent adoptată, ministrul de stat Roth a solicitat Guvernului Republicii Moldova să ia serios preocupările partenerilor internaționali și ale societății civile din Moldova și să se angajeze cu toată forța în lupta împotriva corupției și promovarea statului de drept”, se mai spune în comunicatul diplomației germane.

Nimic din toate acestea nu se regăsește însă în comunicatul Ministerului de Externe de la Chișinău. Dacă cineva s-ar informa din comunicatul părții moldovenești, ar afla doar că „cei doi oficiali au trecut în revistă relaţiile de cooperare bilaterală moldo-germană, fiind reconfirmat angajamentul comun pentru aprofundarea dialogului politic şi a colaborării comercial-economice”.
„Ministrul german a confirmat interesul ţării sale de a sprijini în continuare Republica Moldova în implementarea agendei de reforme, în special susţinerea dezvoltării economice și sociale. Totodată Michael Roth a încurajat autoritățile de la Chișinău de a continua procesul de reforme politice și social-economice, în vederea apropierii țării noastre de standardele europene”, anunță cu fast Ministerul de Externe.

Din cauza unui regim oligarhic autoritar, Republica Moldova este la un pas de izolare internațională pentru derapajele antidemocratice și violarea flagrantă a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului. Este reacția liderului Platformei Demnitate și Adevăr, Andrei Năstase, care sesisează instituțiile internaționale în legătură cu reținerea a șase persoane din administrația liceului moldo-turc „Orizont”.
„Reținerile în stil NKVD-ist din această dimineață, demarate la liceul moldo-turc „Orizont”, demonstrează o dată în plus alianța informală dintre președintele Dodon și coordonatorul Plahotniuc și disponibilitatea implicării de către ultimul a justiției și altor instituții capturate ale statului în realizarea unor angajamente obscure, îndreptate împotriva intereselor naționale ale Republicii Moldova. Cel care a ordonat în mod personal această operațiune, la fel ca și pe cea de invalidare a alegerilor din capitală este Vladimir Plahotniuc, Igor Dodon fiind un mărunt beneficiar”, afirmă liderul DA.
„Prețul pe care țara noastră și cetățenii săi sunt obligați să-l plătească pentru confortul și agendele antipopulare ale celor doi indivizi, certați cu legea, cu principiile statului de drept și cu bunul simț, este mult prea mare pentru un stat ca al nostru. Din cauza unui regim oligarhic autoritar, Republica Moldova este la un pas de izolare internațională pentru derapajele antidemocratice și violarea flagrantă a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului. Sesizăm pe această cale ambasadele din Republica Moldova, instituțiile internaționale de resort în vederea monitorizării cazului și eliberarii și apărării drepturilor persoanelor reținute în mod abuziv”, a precizat Andrei Năstase.
Totodată, Năstase susține că Delegația Platformei Demnitate și Adevăr, aflată în aceste zile într-o vizită de lucru la Bruxelles, va informa partenerii săi politici și înalții funcționari ai Uniunii Europene despre represiunile politice la care sunt supuși exponenții societății civile, ai opoziției reale, ai mediului de afaceri și profesional, inclusiv ai celui educațional din speță.
Sursa:jurnal.md
Pe internet au apărut imagini noi de la descinderile efectuate de SIS în această dimineață la filialele liceului Orizont. Din imagini se vede că nimeni nu înțelege ce se întâmplă, iar paznicul instituției de învățământ aleargă din urma ofițerilor în civil, încercând să afle cine sunt.
„Măcar spuneți cine sunteți”, s-a adresat ofițerilor paznicul liceului. În replică, unul dintre ofițerii în civil i-a răspuns: „Eu cred că funcția noastră e mai înaltă decât a dvs aici”.
Ulterior, altul dintre ei a prezentat legitimația și a spus: „Poliția”. „Păi răspundeți, așa și spuneți…”, spune paznicul.
Sursa:jurnal.md
Expulzarea cetățenilor turci de pe teritoriul Republicii Moldova este un semn de mulțumire la adresa președintelui turc Recep Tayyip Erdoğan, care va costa scump Republica Moldova, afirmă fostul ambasador al RM în SUA, Igor Munteanu, director IDIS Viitorul.
„Este regretabil și rușinos că autoritățile Republicii Moldova se înregimentează cu atâta ușurință la campania președintelui Erdogan de a-și reprima opoziția politică”, spune Igor Munteanu, într-un comentariu pentru Cotidianul.md. „Personal mă îndoiesc că există probe în această privință și, mai degrabă, există o indicație politică din partea celor pentru care vizita lui Erdogan anunțată în luna octombrie trebuie să includă și ceva de care autoritățile de la Ankara se vor arăta foarte mulțumite. Cu siguranță, această acțiune va intra în vizorul Consiliului antidiscriminare și va avea consecințe la CEDO pentru cei implicați”, a adăugat fostul ambasador.
„Deși unii ar putea avea impesia că asistăm la un mare succes contra terorismului internațional, în realitate, Republica Moldova îi oferă Președintelui Erdogan un motiv de satisfacție contra rivalilor săi politici, ca o poliță achitată pentru banii autorizați de președintele turc la restaurarea palatului prezidențial pe care, evident, Președintele Dodon nu-l merită. Asta sună foarte prost și chiar așa și este”, a mai menționat directorul IDIS.
Totodată, Igor Munteanu afirmă că, prin acest gest, Moldova pierde niște profesori admirabili ai unuia dintre cele mai bune licee existente în țara noastră, Orizont, un liceu care se bucură de o reputație ireproșabilă și care are merite incontestabile în pregătirea olimpicilor moldoveni la matematică și alte științe.
„Citind comunicatul emis de SIS, sar în ochi două observați imediate. Prima este că celor expulzați li se incriminează că ‘ar face parte dintr-o grupare islamistă’, grupare despre care se susține că ‘ar exista indicii că desfășoară acțiuni ilegale în mai multe țări’, dar trebuie să notăm că există o foarte mare diferență între a face parte dintr-un grup islamist un grup fundamentalist islamic. Lista organizațiilor fundamentaliste cunoscute drept organizații extremiste sau chiar teroriste nu include și Mișcarea Gulen. Diferența între cele 2 tipuri de curente este ca între cer și pământ, iar neclarificarea tipului de acțiuni ilegale pentru care sunt declarați cei 7 cetățeni turci drept persoane nedizerabile face ca Republica Moldova să piardă din prestigiu ori să fie atacată la CEDO ulterior pentru ‘discriminare pe motive de intoleranță religioasă’”, a declarat Igor Munteanu.
El a amintit că „există mii de asociații islamiste perfect legale peste tot în UE și SUA, reprezentând persoane civile care practică islamul fără a atenta la libertățile și drepturile protejate de Constituțiile acestor state, iar atribuirea samovolnică a unor persoane la cercuri fundamentaliste trebuie să fie probată”.
„Se știe că această mișcare se ține separat de alte mișcări islamice prin accentuarea importanței eticii în educație, în media, în business și viața pulbică, numărându-e printre cei care se opun categoric folosirii Islamului în calitate de ideologie politică, fiind de fapt o forță care promovează cooperarea și chiar integrarea lumii turce în spațiul occidental. Anume din acest motiv, Mișcarea Gulen s-a remarcat în promovarea unor instituții culturale, caritate, acționând prin intermediul liceelor, presei și businessului în peste 160 state ale lumii, conform datelor Centrului pentru Studii HIzmet din Londra. Știm însă că guleniștii au avut întotdeauna ambiții politice asupra cursului urmat de statul turc, recrutându-și loiali în diverse segmente ale administrației, armatei, justiției și altor sectoare publice, ceea ce probabil a și produs rupturi între actualul Președinte al Turciei Recip Erdogan și Fethullah Gulen, un conflict care nu ar trebui să ne privească și care nu cântărește suficient de mult pentru ca autoritățile Republicii Moldova să aplice măsuri de reprimare contra unor cetățeni străini, doar pe baza unor supoziții vagi și necovingătoare. Majoritatea statelor UE și SUA nu au dat curs cererilor insistente de extrădare pe care le transmite cu regularitate statul turc, mai ales în condițiile în care acesta stă foarte prost la capitolul justiției independente și a respectului pentru libertățile cetățenești fundamentale. Cum se spune în popor, de cine te apropii cu aceia vei semăna”, a mai punctat Igor Munteanu.
Dodon și Plahotniuc, apropiați de Erdogan
Acțiunile autorităților de la Chișinău se întâmplă în condițiile în care președintele Turciei îi consideră pe cei din administrația acestui liceu drept inamici ai statului său, întrucât ar avea legături cu clericul Fethullah Gulen, pe care Erdogan îl acuză că ar sta în spatele tentativei de lovitură de stat din 2016.
Erdogan a cerut în repetate rânduri, mai multor state, să expulzeze în țara sa cetățeni turci pe care îi acuză de legături cu Gulen.
La sfârșitul lunii martie și directorul acestui liceu a fost reținut, iar apoi eliberat.
Președintele Igor Dodon a declarat miercuri, în cadrul unei emisiuni de la postul de televiziune N4, că îl așteaptă pe Erdogan la Chișinău pentru a inaugura împreună clădirea Președinției. Liderul de la Ankara este cel care a finanțat lucrările de reconstrucție.
Și președintele PD, Vladimir Plahotniuc, se laudă cu legături apropiate cu liderul de la Ankara. Plahotniuc a avut și o întrevedere cu Erdogan, aceasta fiind una dintre puținele întâlniri oficiale pe care președintele PD le-a avut cu vreun lider politic extern.
Sursa:jurnal.md
După evenimentele din 26-27 august, când Mișcarea de Rezistență Națională și Diaspora au manifestat masiv împotriva regimului în PMAN, iar dimineața protestatarii rămași peste noapte la monumental lui Ștefan Mare au fost evacuați forțat, situația rămâne incertă. Guvernarea nu a reacționat la revendicările protestatarilor, inclusiv la cerința de a valida mandatul lui Andrei Năstase în calitatea sa de Primar General al capitalei.
La circa trei luni din data turului doi al alegerilor locale noi din municipiul Chișinău, Tribuna a publicat un interviu liderului Platformei DA, Andrei Năstase.
T: Domnule Năstase, au trecut 3 luni de la momentul în care locuitorii capitalei v-au ales Primar. Dacă mandatul Dvs. ar fi fost validat, credeți că ați fi reușit deja să faceți lucruri palpabile pentru societate?
A.N.: Prin votul lor clar și convingător, oamenii au ales, de fapt, nu doar o persoană, un candidat cu cea mai mare credibilitate, oamenii au ales să pună capăt mafiei imobiliare și oligarhiei care patronează de ani de zile orașul nostru în beneficiul mafiei și în detrimentul oamenilor. Atunci am avut cu toții o speranță. Dacă judecătorii corupți, bârcile și berdilele lui Plahotniuc nu ar fi complotat împotriva legii, astăzi am fi avut o cu totul altă realitate, mult mai plăcută nouă, chișinăuienilor, și nu mafiei imobiliare.
Cu riscul de a mă repeta voi spune că și pe 26 august, şi pe 27 august, de Ziua Independenţei, dar și de ziua Limbii Române, capitala ar fi arătat altfel. Indiferent de nume, credinţă, convingeri sau speranţe, indiferent de literele cu care scriem sau de limba, dialectul, graiul vorbite, toți cei veniți în Piaţa Marii Adunări Naţionale cu pace, inclusiv poliţiştii şi familiile lor, ar fi simțit aerul libertății, spiritul firesc al sărbătorii. Din păcate, ce s-a întâmplat pe 26-27 august nu e decât evidența instaurării în țară a unui regim criminal, dictatorial, bazat nu doar pe forțe polițienești, ci și pe mercenari deghizați. Un primar al oamenilor în funcție ar fi fost alături de ei și ar fi curmat din start un asemenea scenariu.
T: Totuși, ce anume ați fi schimbat în managementul municipal, care ar fi fost prioritățile în raport cu situația precară din capitală?
A.N.: Imediat după validarea mandatului și intrarea efectivă în funcție, aș fi demarat procesul de inventariere a întregului patrimoniu municipal – peste 8 mil. metri pătrați ai clădirilor și circa 12 mii hectare de terenuri. Imediat aș fi luat măsurile de rigoare pentru ca înstrăinarea fondului funciar să se facă preponderent în baza unor licitații transparente. Eu sunt convins că bugetul municipal pentru anul 2019 ar fi fost cu mult mai mare față de actualul!
De fapt, aveam deja planificată o primă întâlnire cu toți primarii localităților din componența municipiului. Până la 1 octombrie ar fi fost elaborat Programul special de dezvoltare a suburbiilor, care atâta timp a tot salvat partidele ce declarativ promovau vectorul european, dar a doua zi după alegeri erau uitate cu desăvârșire de cei „salvați”. Intenționam, în cel mai hotărât mod, să pun capăt acestei practici vicioase, mai ales că ani buni am locuit într-o localitate din suburbie și cunosc problemele de acolo nu din auzite. Și aceste probleme pot fi rezolvate, dacă vrei și știi cum se face asta.
T: Din câte îmi amintesc, chiar ați avut o întâlnire cu reprezentanții CALM…
A.N.: Da, aveam mai multe idei de colaborare. Împreună cu cei 4 viceprimari care urmau a fi validaţi la CMC, în colaborare cu Congresul Autorităţilor Locale din Moldova, cu asociaţiile mediului de afaceri, a celui de experţi în urbanistică, cu investitorii autohtoni și din străinătate am fi continuat proiectele bune aflate în derulare şi am fi inițiat noi proiecte indispensabile chișinăuienilor! Drept exemplu poate fi adusă relația stabilită deja cu investitorii tradiţionali în transportul din Chişinău. Pot să zic cu certitudine că, după continuarea celor inițiate și demararea de noi proiecte importante în infrastructură, drumuri, poduri, parcuri, salubritate, iluminat public, susținute de Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare, Banca Europeană pentru Investiţii, având deja disponibilitatea mai multor investitori şi finanţatori locali şi străini, a celor mai de succes primari din România și Europa, astăzi Chişinăul deja ar fi arătat altfel la capitolul curăţeniei, siguranţei, al traficului rutier, al reparării şi marcării drumurilor. Pe baza suportului direct asigurat de unele state membre UE, am făcut o prioritate din domeniul parcărilor, al trecerilor pietonale, inclusiv cele subterane, lăsate acum de izbelişte și după trei luni de activitate s-ar fi observat cu siguranță niște schimbări evidente spre bine în acest sens.
T: Ați fi colaborat cu Nistor Grozavu?
A.N.: Nistor Grozavu cu siguranță nu ar mai fi fost acum viceprimar, materialele privind activitatea lui „fructuoasă” ar fi fost transmise la Procuratură și CNA, iar multe dintre autorizațiile eliberate de servitorii mafiei imobiliare ar fi fost revocate, cu orice risc, asumat din plin. Un lucru important trebuie să-l înțelegem cu toții: în marea lui parte businessul imobiliar din Chişinău este parte a imensei spălătorii de zeci de miliarde însușite fraudulos de la stat și cetățeni.
Azi era în toi procesul de reziliere a contractului de arendă privind terenul pe care este amplasată cafeneaua Guguță și unde Plahotniuc își dorește construcția unei clădiri monstru, o mărturie a orgoliului său bolnav, probabil pentru a umbri sediul Parlamentului.
T: Totuși, vorbim doar despre un an de mandat – o perioadă restrânsă și plină de provocări, care ar fi restrâns cumva unele dintre intențiile Dvs.
A.N.: Doar nu credeți că aveam de gând să le fac pe toate singur. În afară de echipa mea de specialiști, la primărie demult ar fi activat un Consiliu cu participare civică, cu mai multe comisii specializate. Judecând după numărul de fărădelegi, cu siguranță cea mai activă ar fi fost Comisia pentru problemele construcțiilor neautorizate, mult peste 2000 la număr.
Apropo, printre prioritățile mele pentru un an de mandat erau la fel modernizarea comerțului și a piețelor în municipiu, majorarea salariilor cadrelor didactice, realizarea câtorva proiecte la infrastructura drumurilor, astfel încât să fie descărcate arterele capitalei, asanarea întreprinderilor municipale, iluminarea mai multor străzi ale capitalei și suburbiilor, înzestrarea orașului cu mai multe unități cu aer condiționat, pregătirea plenară a bazei necesare pentru construcția uzinei moderne de prelucrare a deșeurilor.
Și, bineînțeles, aș fi demarat câteva proiecte de suflet puse la cale și având suportul primarilor liberali din vestul României – renovarea mai multor clădiri, inclusiv cea a Primăriei și a fostului Conservator.
T: Domnule Năstase, să discutăm puțin și despre Mișcarea de Rezistență Națională. Ce urmează după protestul din PMAN din 26-27 august? La ce să se aștepte cetățenii, protestatarii?
A.N.: Evenimentele din ziua și preziua Independenței ne-au demonstrat că doar unitatea noastră contează, că orice schimbare ține de capacitatea noastră de a ne regrupa și a continua lupta de eliberare a țării din ghearele oligarhiei. Nu avem niciun motiv să renunțăm, dimpotrivă! Și asta pentru că pericolul instaurării dictaturii ireversibile e extrem de mare. De fapt, în aceste 3 luni s-au văzut clar, pe de o parte, intențiile reale ale primarului ales de oameni, acelea ale Mișcării de Rezistență Națională, dar și ale oligarhilor și politicienilor corupţi, pe de alta! Ale noastre, ale celor care am demonstrat pașnic pentru demnitate și adevăr, pentru libertate și prosperitate la noi acasă, și ale celor care au pus între noi și instituțiile captive ale statului, rânduri întregi de presupuși polițiști.
Protestul este arma noastră legală împotriva unei guvernări nesimțite, antipopulare, care trebuie schimbată. Ea trebuie să plece, iar nouă nu ne rămâne decât să-i dăm o mână de ajutor. De aceea, am anunțat că atunci când deputații se vor întoarce din vacanțele lor exotice, cheltuind bani mulți și urât mirositori, să venim cu toții la Parlament, să-l înconjurăm și să le cerem fără frică, determinat și cu resurse de asediu îndelungat să se facă toate corecțiile necesare pe absolut toate pachetele de legi care strivesc democrația și viitorul Republicii Moldova. Și în primul rând să renunțe la votul mixt, cel care-l avantajează în mod nedemocratic, direct pe Dodon și ortacii săi, și indirect pe Plahotniuc, cel în fața căruia penalul Dodon rămâne foarte vulnerabil.
Ceea ce vreau să se înțeleagă cu claritate e că suntem determinați să continuăm mișcarea noastră de protest, Mișcarea de Rezistență Națională pentru că adevărul și dorința legitimă de libertate sunt resursele inepuizabile ale unui popor care nu poate fi stăpânit! Noi vom câștiga, iar Plahotniuc și regimul său va pierde! Cu certitudine, un alt deznodământ nu există!
„Demisia Buliga!”. Asta s-a scandat în fața Parlamentului în cadrul unui flashmob organizat de Mișcarea de Rezistență ACUM.
Oamenii au cerut demisia fostului ministrul al Muncii, acum deputat, după ce RM a fost condamnată la CEDO în cazul pensionarului din Glodeni, care a fost internat forțat în Spitalul de Psihiatrie după ce acesta ar fi lovit-o pe Valentina Buliga la o întâlnire cu locuitorii din raion, fiind nemulțumit de pensia mică.
Totodată, s-a cerut ca Buliga să întoarcă banii care urmează să fie plătiți pensionarului.
„CEDO a constat că a fost încălcată legea. Este vorba de un caz clasic, când un cetățean atentează la confortul unui om al regimului este trimis la pușcărie sau la psihiatrie”, a declarat juristul Partidului Acțiune și Solidaritate, Sergiu Litvinenco
„Cerem demisia doamnei Buliga. Este clar că o persoana din cauza căreia RM a fost condamnată la CEDO nu are dreptul moral să reprezinte poporul. Cerem să fie investigate și acțiunilor tuturor celor implicați. Decizia CEDO este rechizitoriu față de aceste persoane. Este un caz care amintește de Uniunea Sovietică”, a adăugat Sergiu Litvinenco.
Secretarul PAS, Igor Grosu, a spus că „faptul cum a administrat acest caz, cum au fost forțate organele de exerciții nu are nicio scuză. Cred după vestita declarație „spălați pelincuțe”, Buliga s-a ales cu eticheta psihiatria politică a PD. Pe lângă această psihiatrie mai avem și o psihoză în toată ziua de la holding. Să fie bună să întoarcă banii la buget”.
„Doamna Buliga minte când spune că încercat să-l ierte pe acel bătrân. Dacă ar fi vrut să discute cu acel om care a fost provocat, nu ai fi depus cererea. Guvernanții rămân subjugați. Ei sunt primii candidați la un tratament psihiatric”, a spus secretarul Platformei DA,Chiril Moțpan.
„Este o eroare a întregului sistem. În spatele lui Buliga sunt și alți deputați trădători. Jos deputații corupți”, a spus liderul PLDM, Viorel Cibotaru.
Știu că mulți așteaptă acest editorial. L-am anunțat pe Facebook încă sâmbătă noaptea, în timp ce reveneam din Piața Marii Adunări Naționale de la manifestația unioniștilor. Am vrut să-l public luni. Am amânat din cauza unor ciudățenii care s-au întâmplat și a căror finalitate am așteptat-o.
Mie nu-mi place când sunt sunat noaptea. Nu despre amenințări este vorba în acest caz. Mie nu-mi place să fiu sunat noaptea nici de feciori de foști ambasadori, nici de nepoți de foști consuli (pe semne nu și-au coordonat acțiunile), care mă abordează foarte familial, deși eu nu am idee cine sunt, și mă întreabă (repet – noaptea) ce cred eu despre Marșul Centenar și ce am de gând să scriu în editorialul anunțat. Bineînțeles că imprimă toată discuția. Și eu simt asta. Îmi dau seama din întrebările securistice pe care mi le adresează și insistă să le răspund de parcă de răspunsul meu ar depinde cariera lor.
Sâmbătă seară am fost, împreună cu familia, la adunarea unioniștilor din PMAN. Este prima dată când am mers la o manifestație a unioniștilor. Mi-am „mediatizat” intenționat participarea la această manifestație pe profilul de Facebook chiar de la poarta garajului din care am ieșit cu mașina. Am vrut să generez reacții care „vorbesc”. Vroiam să înțeleg de ce mulți din cei care simt românește se feresc de această manifestație gălăgioasă. Reacțiile au început să curgă rapid și în chatul privat, și la telefon. Cei care au reacționat și care mă cunosc mă întrebau dacă sunt sigur că vreau să particip la această manifestație…
Mie, actualii lideri unioniși de pe cele două maluri ale Prutului nu-mi insuflă încredere, dar mi s-a părut disproporționat modul în care au tăbărât ziua mascații asupra lor. Am mers în piață să caut răspunsuri la întrebări – să discut cu martorii, cu unii polițiști-prieteni care mi-au spus că sunt în piață.
Zvonuri din piață
„Liderii unioniști au forțat acea bătaie. A fost ceva artificial acolo!”. (…) „Pe la ora 15.00, Cosovan l-a sunat pe Bilețchi și i-a reproșat ceva… Ceva legat de autorizația Primăriei pentru protest…”.
Astea mi s-au părut cât de cât relevante din discuțiile cu cei din piață. Poate că nu sunt nici relevante, nici adevărate, dar le pun aici ca să poată fi, eventual, dezmințite… Sau confirmate.
Mi s-a părut demn de desene animate să transformi Marea Adunare Centenară într-un protest pentru autobuze. Am filmat un lider unionist care anunța că poliția le-a promis că va debloca autocarele și, striga el în portavoce, „aceasta este victoria noastră! Victorie! Victorie! Victorie!”.
Se chinuia ridicol să alimenteze spiritul protestatar al unor oameni care, deși frânți de oboseală, înțelegeau că s-a schimbat brusc, într-un mod suspect, tema manifestației – că nu mai e Unirea, ci autobuzele… Ei văd niște lideri șovăielnici care se tot șoșotesc cu șefii mascaților fioroși care i-au târât pe jos, vorbesc pe rând cu Baziuc (șef INP) de la același telefon și strigă (și poliția, și liderii unioniști) la cei trei jurnaliști, care filmau toată această priveliște cu telefoanele mobile, să-și stingă blițurile pentru că, vezi Doamne, antagonizăm mascații orbindu-i.
Învelit în tricolor, colonelul Anatolie Caraman, unul din liderii Consiliului Unirii, s-a apucat chiar să-i jelească pe polițiști, certându-ne pe noi, jurnaliștii, să nu le mai sclipim în ochi: „Vai de capu’ lor azi – atâția kilometri pe jos încolo-încoace…”. Asta după ce ziua polițiștii au măturat asfaltul cu liderii manifestației. Jalnic!
A întors capul și m-a văzut. L-am rugat pe un ton hotărât să-și continue „negocierile” cu poliția și să nu împiedice jurnaliștii să-și facă treaba. A schimbat brusc tonalitatea. Începu să le vorbească deja polițiștilor despre drepturile jurnaliștilor și că ne facem și noi meseria într-un spațiu public.
Miliția impune frica
Mai aproape de ora 23.00, când mascații își umflau mușchii ca să intervină în forță, pentru a curăța piața de acea mână de oameni absolut pașnici, care dormeau pe niște pături pe asflat, două dubițe cu gratii, folosite la transportarea pușcăriașilor, au defilat prin Piață cu girofarele aprinse și cu semnalul sonor inclus.
Ridicol! O demonstrație de forță absolut aiurită, care face parte din tactica guvernării controlate de Plahotniuc de a impune frica. Mesajul dubițelor nu era pentru liderii protestatari. Ei știau că nu va fi nici o intervenție în forță, pentru că, vorba scăpată de Caraman și prinsă de telefonul meu (înainte să mă vadă), „sunt niște înțelegeri”. Mesajul transmis de acele dubițe era pentru cei din Chișinău care au venit, ca și mine, cu familia, la un protest împotriva brutalității poliției în timpul zilei. După intervenția în forță din 27 august, de la monumentul lui Ștefan cel Mare, miliția lui Plahotniuc a vrut să ne mai spună odată apăsat că s-a terminat cu protestele peste program.
Ora 23.00. Mușchioșii de la MAI și-au tras măștile pe față și au pornit agale dinspre Guvern spre cei câțiva protestatari cărora Codreanu și Bilețchi (care s-au dus să recupereze autocarele) le transmisese telefonic, prin omul cu portavoce din piață, să rămână pe loc până când autocarele vor ajunge la Ministerul Finanțelor. Eu cu familia, inclusiv cu fetele noastre minore stăm în fața fioroșilor fără nici o frică. Aveam garanția prietenilor din Poliție, prezenți în piață, că în această noapte nu se va interveni în forță și că pot savura show-ul împreună cu fetele noastre.

Circulația transportului în perimetrul Pieței a fost sistată. Un rând de mascați a închis flancul dinspre strada Pușkin. Pe scările Guvernului, cei care urmau să ordone intervenția în forță umblau ba într-o parte, ba în alta, încercând să pară răi, fioroși și enervați. Nu s-a speriat nimeni de ei. Era prea artificial. Un soi de agitație leneșă, hazlie… Aveam impresia ca dacă cei trei jurnaliști, care eram în fața lor, am fi plecat de acolo, ar fi tras imediat cortina.
Dilemă: Cum anunțăm înfrângerea după un sacrificiu de 1300 de kilometri?
Sună telefonul omului cu portavocea. Gata, autocarele ajung la Minsterul Finanțelor. Românii din România, participanți la Marșul Centenar, sunt îndemnați să-și strângă lucrurile și să coboare pe pietonală la autocare. Participanții din Republica Moldova sunt trimiși acasă! Un microbuz al poliției a cărat lucrurile manifestanților din piață la autocare…

Iată așa, prietenește, s-a încheiat Marșul Centenar, care urma să devină Marea Adunare a Centenarului, care, până la urmă, a fot un protest cuminte pentru recuperarea a 3 autobuze aflate în custodia poliției și pe care poliția moldovenească, evident, le-ar fi restituit.
„Vreau să vă rog să nu fiți supărați” – asta le-a cerut Constantin Codreanu manifestanților și i-a trimis la autocare.
O frază cât o înfrângere. O înfrângere premeditată pentru că, vorba lui Caraman, au fost „niște înțelegeri”. Cui îi servește acest circ? Cred că în curând totul va deveni vizibil. Deocamdată vedem cum Plahotniuc își inventează propriul unionism (inclusiv prin crearea unui partid marionetă) prin care speră să adune electoratul unionist într-o singură plasă și să-l controleze. Până acum „proiectul” aproape că i-a reușit. Dar încă nu e dus la final, iar alegerile „bat la ușă”. Și asta e doar o aripă a strategiei partidului care controlează acum Moldova.
Comentariile care vor apărea sunt ușor de anticipat. Ele apar de fiecare dată când scriu despre biserică sau unioniști. Așa că turnați aici! Eu sunt român, îmi doresc reîntregirea, dar nu sunt fanatic și nu cred că niște profitori politici pot face unirea.
Vitalie Călugăreanu
Sursa:cotidianul.md
Veteranii de război condamnă gestul conducerii Uniunii Naționale a Veteranilor Războiului pentru Independența Republicii Moldova de a-l decora pe Ilan Șor cu „Insigna de Onoare” în cadrul unei ședințe de lucru cu veteranii Organizației Teritoriale (UNVR) a municipiul Orhei, în contextul aniversării a 27-a de la proclamarea Independenței Republicii Moldova. Aceștia au emis și o declarație în acest sens.
Stimați concetățeni,
Noi, veteranii războiului de pe Nistru, ne exprimăm extrema îngrijorare în legătură cu pericolul întăririi dictaturii în Republica Moldova și constatăm că regimul autocrat desființează orice speranță de bunăstare a oamenilor, orice speranță de a avea o viață liniștită și pașnică la noi acasă. Crimele împotriva poporului comise de puterile uzurpatoare depășesc orice imaginație și limită umană. În aceste condiții, rezistența este indispensabilă, iar solidarizarea e crucială pentru a împiedica regimul să se instaureze definitv. Totuși, unii aleg să coalizeze cu regimul, aleg o cale mai ușoară de supraviețuire și obținere a unui profit îndoielnic. Zilele acestea am ajuns să vedem cum conducerea Uniunii Naționale a Veteranilor războiului de independență pentru Republica Moldova l-a decorat pe penalul Ilan Șor cu o insignă de onoare.
Diploma de certificare a decorării este semnată de așa-zisul președinte al respectivei organizații, Mihai Balan. Trebuie să amintim că în zilele când dușmanii amenințau pacea și indepenența țării noastre, bărbații adevărați ai neamului s-au ridicat și au apărat-o cu propria jertvă. Unii nu s-au mai întors de pe câmpul de luptă, alții și acum păstrează sechelele lăsate de arma dușmanului. Și nu se poate să nu-și aminetască fiecare dintre noi că a luptat nu doar contra separatiștilor ci și pentru multe alte valori circumscrise noțiunii de independență a statului nostru: edificarea statului de drept, respectarea drepturilor fundamentale ale omului, prosperarea cetățenilor, confortul de a trăi acasă în condiții decente și civilizate. Șor este unealta docilă a lui Plahotniuc, responsabil de furtul miliardului și persoana care figurează cel mai frecvent în raportul Kroll.
Faptul că împarte la dreapta și la stânga fărâme din banii publici furați nu-l face deloc demn de a primi distincții. Gestul făcut de conducerea respectivei uniuni este incalificabilă, demonstrând servilism cras față de guvernare. Și asta contrar deciziei Consiliului Național al Uniunii din 22 mai, 2015, care a decis susținerea unanimă a Mișcării Civice Protestatare. Cu regret ne convingem încă o dată în plus că Mihai Balan care a ajuns președinte prin fraudă a dispersat veteranii, face declarații și organizează acțiuni făcând jocul lui Plahotniuc prin complicele său politic și penal Ilan Șor. Noi am luptat pentru țara noastră și nu putem admite ca jertva camarazilor să fie internată de niște bandiți cocoțați la putere prin corupere și abuzuri antidemocratice. Cosiderăm că prin gestul său conducerea ilegală a Uniunii Naționale a Veteranilor războiului de independență pentru Republica Moldova s-a discreditat irecuperabil, punând în pericol încrederea acordată de cetățeni veteranilor de război. Este rușinos și de neiertat.
Facem apel către toți veteranii să se distanțeze de liderii lor trădători, să-și păstreze onoarea și demnitatea, să revină la valorile pe care le-am apărat în anii de rea cumpănă pentru țara noastră. Da, este adevărat că guvernările perindate în toți acești 27 de ani de la independență nu și-au onorat promisiunile în ceea ce ne privește și ne-au privat de drepturile obținute pe bună dreptate, dar acest fapt nu justifică alianța cu mafia de la guvernare și mai grav promovarea elementelor penale din societate.
Guvernul Republicii Moldova a fost obligat să achite 7.680 de euro despăgubiri pensionarului din Glodeni, care a fost internat forțat în Spitalul de Psihiatrie după ce acesta ar fi lovit-o pe Valentina Buliga la o întâlnire cu locuitorii din raion, fiind nemulțumit de pensia mică.
Potrivit Promo-LEX, Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg a emis astăzi o hotărâre prin care a constatat că a fost încălcat articolul 5 al. 1 al Convenției Europene pentru Drepturile Omului în privința pensionarului. CtEDO a obligat Statul Republica Moldova să-i achite reclamantului 6 mii de euro în calitate de prejudicii morale și 1.680 de euro – costuri și cheltuieli.
Mihail Dogotari este un pensionar, acum în vârstă de 76 de ani, care a lovit-o peste față pe Valentina Buliga. Incidentul a avut loc în luna mai a anului 2014 atunci când Valentina Buliga a mers la o întâlnire cu locuitorii raionului Glodeni. Fostul inginer Mihail Dogotari, fiind nemulțumit de Casa Națională de Asigurări Sociale care i-au calculat o pensie mai mică decât i s-ar cuveni, a abordat-o pe Valentina Buliga la finalul întâlnirii cu cetățenii. Bărbatul avea stabilită o pensie de aproximativ 58 de euro. După întâlnire, a adresat Ministrei o întrebare privind metoda de calcul a pensiei sale. El a susținut că coeficientul folosit pentru calcul a fost greșit și că pensia sa era prea mică. Ministra a răspuns că pensia sa a fost suficient de mare și a pus sub semnul întrebării, într-un mod ironic, dacă reclamantul chiar înțelegea sensul cuvintelor utilizate în întrebarea sa. Răspunsul l-a înfuriat pe reclamant, ultimul aplicându-i o lovitură peste fața Ministrei.
După incident în privința pensionarului a fost pornită o cauză penală pentru huliganism. La 2 iulie 2014, la solicitarea procurorului, Judecătoria sectorului Glodeni a dispus o examinare medico-psihiatrică staționară a reclamantului. La 18 septembrie 2014, reclamantul a fost arestat de un grup de cinci ofițeri de poliție și dus la Spitalul de Psihiatrie Chișinău, unde a fost ținut mai bine de 7 zile.
În februarie 2015, reclamantul a depus o plângere la Înalta Curte de la Strasbourg, în care a invocat că i-a fost încălcat dreptul la libertate şi siguranţă prevăzut de articolul 5 CEDO.
CtEDO a considerat că detenția reclamantului în spitalul de psihiatrie a fost în contradicție cu prevederile art. 5 a Convenției și a dispus achitarea prejudiciilor morale și a costurilor în beneficiul reclamantului.
Sursa:jurnal.md
Mai mult, ambasadoarea în SUA, vicepreședinta PDM Cristina Bălan, a menționat într-o notă informativă absolut manipulatorie către Departamentul de Stat despre aceste presupuse „violențe”.
Prietena lui Putin și membră a grupului care pledează pentru desființarea Uniunii Europene
De fapt, „europarlamentarii” s-au dovedit a fi unul singur, austriaca Barbara Kappel, membră a grupului Europa Națiunilor și a Libertății (ENF) – cel mai eurosceptic din Parlamentul European și care pledează deschis pentru desființarea Uniunii Europene.
Kappel, care a apărut în PMAN lângă Shor, este chiar cea care a organizat în luna iulie, la Strasbourg, o vizită a premierului Filip, președintelui Parlamentului Candu și a vicepreședintelui PD Vladimir Cebotari.
Aceasta are și strânse legături cu Federația Rusă, iar partidul austriac din care face parte este partener al „Edinaia Rossia”, formațiunea care se află la putere în Rusia și care este condusă neoficial de Vladimir Putin.
Grupul său politic european (ENF), fondat de extremista franceză Marine Le Pen, a furnizat în luna iulie a acestui an cele mai multe voturi împotriva Rezoluției Parlamentului European prin care s-au condamnat derapajele antidemocratice de la Chișinău și s-a propus suspendarea asistenței macrofinanciare pentru Republica Moldova.
Cel de-al doilea vorbitor de la manifestația „hrișcăi și tușonkăi” e doar un simplu membru Grupului Alianța Conservatorilor și Reformiștilor (ACRE), care deși e mai moderat, la fel, se declară eurosceptic. Europarlamentara română Monica Macovei chiar a demisionat din ACRE la începutul lunii martie a acestui an, reproșând grupului politic că ar menține membru partidul AKP, al președintelui turc Erdogan, în pofida derapajelor antidemocratice din această țară. Mai mult, ACRE l-a invitat la Bruxelles pe fostul premier român Victor Ponta, în calitate de vorbitor la o reuniune a acestui grup politic. Recent ACRE a primit în rândurile sale și partidul lui Shor.
Italienii cu legături cu mafia
La începutul lui 2018, presa lui Plahotniuc relata pe larg că un grup de europarlamentari care au vizitat Orheiul ar fi fi fost de-a dreptul „minunați” de treaba pe care o face Shor acolo și că și-ar fi manifestat susținerea pentru acesta. Doar că, și de data asta, era vorba despre niște personaje extrem de dubioase, dintre care 4 membri ai partidului fostului premier italian Silvio Berlusconi – și el un prieten declarat și fan înflăcărat al lui Vladimir Putin.
Aceștia nu sunt însă nici departe de lumea criminală. Presa italiană abundă de informații despre implicarea lor în cazuri de corupție sau chiar legături cu mafiile „Camorra” și „‘Ndrangheta”, unele dintre cele mai de temut la nivel mondial.
Iată cine sunt cei 4:
Fulvio Martusciello, acuzat de legături cu „Camorra”
Fulvio Martusciello a fost cercetat în Italia într-un dosar privind presupuse legături cu gruparea mafiotă Camorra. El a fost acuzat că ar fi făcut lobby pentru această organizație mafiotă. De altfel, Martusciello provine chiar din Napoli, casa „Camorra”, acolo unde și-a început cariera politică.
Salvo Pogliese, acuzat de delapidare de fonduri
Salvo Pogliese este și el din sudul tenebros al Italiei, provenind chiar din Sicilia. Numele său apare, alături de ale altor politicieni din zonă, într-un dosar deschis pentru utilizare de fonduri publice în interes personal.
Stefano Maullu – „Lobbystul ‘Ndragheta”
De legături cu gruparea mafiotă „’Ndraghetta” a fost acuzat și Stefano Maullu. Un membru al acestei grupări mafiote, arestat, a declarat că Maullu ar fi făcut lobby în regiunea Lombardia pentru mafie.
Alberto Cirio și deturnare de fonduri
Numele lui Alberto Cirio a apărut în presa italiană în legătură cu un proces de deturnare de fonduri pe când acesta ocupa funcția de consilier regional pentru turism în regiunea Novarra.
Prietenul lui Putin și idolul lui Dodon cere acordarea celor 100 de milioane de euro Republicii Moldova
Recent presa lui Plahotniuc se lăuda că ministrul de Externe al Ungariei, Peter Szijjarto, declara în cadrul unei întâlniri cu omologul său moldovean că Uniunea Europeană ar trebui să deblocheze pachetul de ajutor financiar pentru Republica Moldova, adăugând că criticile UE la adresa Chişinăului nu sunt justificate. În mod straniu, și de această dată ajutorul vine tot de la prieteni fideli ai lui Putin și eurosceptici convinși.
Se știe foarte bine că cel mai apropiat lider european la ora actuală de președintele rus Vladimir Putin este premierul ungar Viktor Orban, un eurosceptic declarat, criticat dur de autoritățile de la Bruxelles pentru multiplele derapaje antidemocratice comise de Budapesta în ultimii ani.
Orban și Putin au avut în ultimii 2 ani nu mai puțin de 3 întâlniri, atât la Kremlin cât și la Budapesta. Mai mult, Orban este unul dintre cei mai fervenți adepți ai anulării sancțiunilor europene împotriva Rusiei și omul care a declanșat o adevărată psihoză împotriva miliardului american cu origini maghiare George Soros.
Probabil din aceste motive președintele Igor Dodon s-a declarat un adevărat fan al lui Viktor Orban, pe care l-a felicitat călduros cu ocazia ultimei sale victorii din alegerile din Ungaria. Orban este și singurul lider european care a acceptat o întrevedere cu Dodon, aceasta având loc în 2017, la sfârșitul lunii mai.
Oamenii Kremlinului din UE, susținătorii Moldovei
Așadar, vedem o serie de coincidențe interesante care duc toate spre Rusia. De ce brusc cei mai înfocați apărătorii ai lui Putin și duri eurosceptici de la Bruxelles s-au transformat și în susținători ai Republicii Moldova? Mai ales că nu cu mult timp în urmă unii dintre ei chiar se opuneau Acordului de Asociere UE – Republica Moldova.
Iar asta în timp ce principalele familii europene, adepte ale continuității proiectului european, inclusiv grupul socialiștilor din care face parte și PD, au adoptat o retorică mult mai dură la adresa actualei guvernări de la Chișinău, care a călcat în picioare orice principiu democrat în ultimele luni.
Nu este o întâmplare nici că Plahotniuc a declarat recent că deja va fi întâi de toate „pro-Moldova” și abia mai apoi proeuropean, iar pe de altă parte Dodon spune și el tot mai des că „Moldova trebuie să păstreze relații bune cu UE”.
Astfel devine tot mai vizibil că „alianța Pro-Moldova”, cu Plahotniuc, Dodon și Shor pe post de creatori ai săi, este una a cărei baze deja se pun. Și se pun sub privirile aprobatoare ale Moscovei.
Alex Cozer
Sursa:cotidianul.md
Capitala este paralizată de reparația mai multor tronsoane de străzi și este sugrumată cu multiple construcții nejustificate, iar ambuteiajele sunt infernale. În Republica Moldova tot timpul există loc pentru mai rău.
Haosul incompetenței lui Chirtoacă este substituit cu haosul coordonat de Plahotniuc, cu acordul tacit al vasalilor docili din PSRM. În primărie lucrează la turații maxime doar persoanele implicate în realizarea schemelor obscure. Declarațiile au fost făcute de către vicepreședintele Platformei Demnitate și Adevăr, Alexandru Slusari.
În context, vicepreședintele Platformei DA spune că „este mai mult decât clar de ce Plahotniuc a invalidat alegerile. Andrei Năstase ar fi oprit acest dezmăț în primărie în prima săptămână de mandat. Iar toată capitala ar fi fost eliberată complet de controlul mafiei într-un singur an”.
„Primarul-interimar, după contribuția sa semnificativă la evacuarea protestatarilor pe 27 august, a plecat în concediul „binemeritat”. La gospodărie a rămas Nistor Grozavu, un individ după care demult plânge cu lacrimi de sânge închisoarea. Nici Ruslan Codreanu și niciunul din consilierii municipali, inclusiv cei 19 socialiști, nu au cerut demisia reprezentantului mafiei imobiliare, care activează sub umbrela lui Plahotniuc. Nimeni nici măcar nu încearcă să propună crearea unei comisii, care ar fi verificat procedura eliberării documentelor permisive pentru demolări și construcții cel puțin pentru ultimii doi ani. Deși Andrei Năstase cu echipa au demonstrat cu lux de amănunte multiplele încălcări juridice ale lui Grozavu în procesul eliberării certificatelor de urbanism și autorizațiilor de desființare,construcție (Gaudeamus, Bogdan Voevod, 1, Belinschii, 4 etc.)”, a adăugat Alexandru Slusari.
Mai mult, vicepreședintele Platformei DA a menționat că Consiliul Municipal nu a rezolvat problema terenului aferent cafenelei Guguță
„După protestul din iulie, proiectul a fost inclus pe ordinea de zi. Însă a doua zi marea majoritate a consilierilor n-au venit la ședință. În componență deplină a abandonat ședința fracțiunea PSRM. În cele din urmă, în orice zi este posibilă demolarea cafenelei, păzite doar de un grup de tineri curajoși și creativi, care în permanență sunt supuși hărțuirii din partea guvernării”, a explicat Alexandru Slusari.
„Proiectele externe de modernizare a capitalei sunt stopate sau se implementează cu întârziere uriașă. Socialiștii se ocupă cu PR ieftin și încearcă să arunce locuitorilor municipiului niște fărâmituri electorale. Ei au uitat repede de promisiunile privind inventarierea patrimoniului municipal, înregistrarea tuturor terenurilor și clădirilor, lupta cu mafia imobiliară, înstrăinarea terenurilor exclusiv în baza licitațiilor. În scurt timp realizarea acestor măsuri ar fi putut să dubleze bugetul municipal”, a punctat vicepreședintele Platformei DA.
Sursa:jurnal.md
„Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat”. Cu acest citat al lui Mihai Eminescu și-a început liderul Platformei DA, Andrei Năstase, mesajul de felicitare la începutul noului an școlar.
„Un nou an școlar e întotdeauna un prilej de emoții pentru copii, dar și pentru părinți, învățători și profesori. E un nou început care promite să fie bun sau, cel puțin, așa ni-l dorim. Și așa vi-l doresc la rândul meu!
Același sentiment de nedreptate ce ni se face îl am atunci când mă gândesc la copiii și tinerii noștri, care își fac studiile în școlile din străinătate, iar șansele de revenire acasă sunt infime, căci statul corupt nu le oferă oportunități de afirmare, nu le oferă locuri de muncă și perspective de creștere profesională.
De aceea, și ca părinte îmi doresc și vă doresc tuturor să ajungem să trăim într-o țară din care să nu vrei să pleci, în care să beneficiezi de un proces de studii European, de condiții excelente la orice instituție de învățământ, de susținerea afectuoasă a părinților într-o familie întregită, armonioasă, să te poți bucura cu adevărat de rezultatele muncii tale, fie că ești profesor sau elev, să ai toate șansele să perseverezi și să avansezi în carieră conform performanțelor și nu a tot felul de conexiuni obscure, să beneficiezi de locuri de muncă optime pentru capacitățile profesionale pe care ți le-ai cultivat.
Vă doresc toate aceste lucruri din toată inima și știu că ele nu sunt imposibil de realizat printr-o implicare civică masivă. Să aveți un an minunat, să fiți perseverenți în procesul de studii și să vă bucurați de realizările personale din plin!”, este mesajul lui Andrei Năstase.
Sursa:jurnal.md
La 2 septembrie 1990, la Tiraspol, ”congresul deputaților de toate nivelele” a proclamat ”republica moldovenească sovietică socialistă nistreană în componența URSS” – așa a fost ”oficializat” acest proiect separatist, scopul căruia era menținerea RM în componența URSS.
La 2 septembrie 2018, la Tiraspol, după 28 de ani, – festivități, parada militară. ”Poporul transnistrian multinațional” din răsputeri și-a demonstrat entuziasmul. Scopul ”conflictului Transnistrean” a rămas același, – menținerea întregii RM în componența proiectului imperial al lui Putin. Din această cauză Rusia n-a recunoscut independența ”rmn” și încearcă, pe toate căile posibile, să creeze o situație, când va reuși să înghită întreaga RM.
Motivele, pentru Putin, sunt următoarele:
Pentru aceasta, Putin intenționează să impună Ucrainei, istovite și derutate, un ”statut juridic special” pentru teritoriile ocupate de Rusia în regiunile Donețk și Lugansk. Or, anterior, Putin dorește să impună un asemenea ”statut juridic special” în cazul RM, prezentându-l Occidentului, care începe să obosească de problemele Ucrainei, drept ”istorie de succes” și un precedent pozitiv.
Putin, care a devenit o parie în lumea civilizată, dorește să revină în calitate de ”pacificator” și lider politic, capabil să rezolve conflicte ”înghețate” de aproape trei decenii! Și, ”soluționarea pașnică a conflictului Transnistrean” ar putea servi drept trambulină pentru revenirea lui Putin.
Lui Putin nu i-a reușit să asiste, la 25 noiembrie 2003, la Chișinău, la semnarea de către vasalii săi, Vladimir Voronin și Igor Smitrnov, a ”Memorandumului Kozak”, apărut în urma ”diplomației de navetă” a trimisului special Dmitrii Kozak între Chișinău și Tiraspol. Atunci, în 2003, au intervenit americanii și Voronin ”s-a răzgândit” (de parcă el era capabil să ”gândească”!).
Acuma Putin lucrează mult mai temeinic! Relațiile RM cu UE de facto sunt rupte și, în caz de ”ceva”, UE n-are nici o pârghie pentru a opri un asemenea scenariu. În plus, Dmitrii Kozak, pentru început, se va ocupa de campania electorală a lui Igor Dodon, – făcut de Plahotniuc ”președinte”. Aici se va implica și Kiril Gundeaev, în pofida catastrofei ce se prefigurează pentru Biserica Ortodoxă Rusă în urma obținerii autocefaliei de către Biserica din Ucraina.
Aici vor fi și ”foruri economice”, și ”deschiderea, în urma discuțiilor lui Dodon cu Putin, a pieței ruse” pentru producția companiilor ce ”stau bine” cu PSRM. Și se va încerca isterizarea situației cu ”apărarea limbii ruse”. Despre ”lupta” cu ”unionismul” și cu NATO – nici nu face de pomenit – această ”luptă” va continua atâta timp cât măcar un alegător se va lăsa prostit cu aceste sperietori.
Și nu va fi de mirare, dacă americanilor cu Trump al lor li se va prezenta, după alegerile parlamentare din 24 februarie 2019, nu mofturile personale ale lui Voronin, cum a fost în 2003, ci ”voința poporului multinațional moldovenesc”, care, după ce l-a votat pe Dodon, ar putea lesne să voteze masiv și ”dodonismul”, chiar dacă sistemul electoral mixt nițel îl defavorizează în raport cu cel proporțional. O, atunci nici un Ambasador american nu va comunica cu nici un oficial moldovean fără avizul lui Dmitrii Kozak!
În schimb, Putin va reveni la scenariul nerealizat la 25 noiembrie 2003. Și, undeva în noiembrie 2019, Putin ar putea sosi la Chișinău pentru ca în prezența lui, vasalii (agentura) lui de la Chișinău, Tiraspol și Comrat să semneze ceva de tipul ”Memorandumului Kozak” actualizat. O! În asemenea situația chiar și Merkel se va lăsa bătută cu toate deciziile de la Mensk!
Însă, propun să mai lăsăm în pace scenariile conspirologice cu Putin și să revenim la ”noi” – cetățenii RM și atitudinea noastră față de ”Conflictul Transnistrean”.
Prima fază a conflictului, – cea ”fierbinte”, a for marcată prin implicarea activă a cetățenilor de rând, – la luptă ”pentru integritatea teritorială a țării” au plecat voluntarii. Ei, la rândul lor, erau susținuți de comunitățile din satele de baștină. Personal i-am cunoscut pe voluntari care, înainte de a pleca pe linia frontului, s-au înțeles între ei că dacă cineva din ei va muri în lupte, atunci ceilalți, rămași în viață, vor avea grijă de copiii rămași orfani. Personal i-am cunoscut pe tinerii ofițeri moldoveni din Armata Sovietică care, renunțând la funcții și carieră, au fugit acasă pentru a se înrola în Armata Națională de abia creată. Au luptat polițiștii, cu toate că nu poliția trebuie să stea în tranșee și să lupte cu mercenari și unitățile armate din fosta Armata a 14-a. Au luptat cei din stânga Nistrului care ulterior au fost nevoiți noaptea cu bărcile să-și evacueze familiile pe malul drept pentru a le salva de exterminarea fizică.
În Israel liderii politici cei mai puternici sunt, de regulă, veterani ai luptelor pentru apărarea țării lor. ”Ai noștri” cine sunt?
Vreau să fiu înțeles corect, – majoritatea din 1990-1992 nu se repezea să lupte pentru integritatea țării, apariția căreia nici n-au dorit-o. Majoritatea stătea în vizuinele lor și era dominată de frica neînțelegerii celora ce se întâmpla, fiind șocată de colapsul URSS.
Și totuși – majoritatea absolută simțea cel puțin, că în Transnistria se întâmplă ceva grav, pe când atitudinea față de conflict, față de agresiunea Rusiei, era la temelia poziționării politice a oricărui deputat.
Au trecut aproape trei decenii. Societatea a devenit absolut indiferentă în raport cu această problemă existențială pentru proiectul statalității RM. Pe când malurile Nistrului demult s-au reunit prin contrabandă, corupție și afaceri comune. Poate cineva să-mi explice de ce până-n prezent nu avem interconexiuni ale rețelelor electrice și a celor de gaz cu România (UE)? Și asta în situația când, încă la 16 noiembrie 2005, Vasile Tarlev și Călin Popescu-Tericeanu au cerut bani de la Jose Manuel Barosso pentru interconectarea rețelelor electrice?
Nici un deputat din Parlamentul RM nu este deranjat de faptul că nu poate păși pe podul de la Gura Bâcului, ”deschis” cu mare tam-tam de Filip și Krasnoseliskii.
Din februarie 2002 este oficializat formatul ”pentalateral”, dar nimeni nu este deranjat de faptul că acest format din start a fost impus de Rusia, cu statutul ei de ”mediator”, în calitate de capcană pentru RM.
Guvernanții ”noștri” tac mâlc despre faptul că toate privatizările anunțate în Transnistria, – de la Uzina Metalurgică Moldovenească și până la Centrala de la Cuciurgan, sunt ilegale.
Guvernanții ”noștri” îi tratează pe propriii alegători ca pe o turmă, lipsită de demnitate, memorie și rațiune. Să te aștepți după aceasta ca ei să fie preocupați de soarta și drepturile celora din stânga Nistrului?
Respectiv, bieții opozanți ai separatismului din stânga Nistrului au răbdat cât au răbdat și, în sfârșit, și-au dat seama că nimeni din cei de la Chișinău nu are de gând să-i apere. Și acuma-i găsești și-n Irlanda de Nord, și-n California etc.
Da cum altfel, când aveau în fața lor experiența ”grupului Ilașcu” – la 9 decembrie 1993 Ilie Ilaşcu a fost condamnat la moarte prin împuşcare, iar ceilalţi 5 membri la privaţiune de libertate pe termene de la 2 la 15 ani.
De, Ilie Ilașcu a scăpat de moarte și, în mai 2001, a fost eliberat, deoarece Rusia i-a propus ca el să retragă Dosarul de la CEDO în schimbul eliberării camarazilor. Dosarul n-a fost retras, CEDO a condamnat Rusia. Însă, Alexandru Leşco, Andrei Ivanţoc şi Tudor Petrov Popa au stat câite 12-15 ani în închisoarea din Transnistria. Cineva mai ține minte numele și sacrificiul lor? Statul RM a făcut ceva pentru eliberarea lor?
De, și Rusia s-a ciocnit de problema separatismului. Numai cât a costat cele două războaie în Cecenia! Totuși, să ne uităm la soarta celor trei Președinți ai Ichkeriei, legitim aleși:
Dzhokhar Dudayev, – ucis la 21 aprilie 1996;
Zelimhan Yandarbiev, – ucis la 13 februarie 2004 în urma unui atac terorist comis de agenții ruși în Doha, Katar;
Aslan Maskhadov, – ucis la 8 martie 2005.
Da cum se simt Igori Smirnov, Evghenii Șevciuk și Vadim Krasnoseliskii? Foarte bine! Igori Smirnov, – cel pătat de sângele romanticilor care au lutat și au murit pentru ”integritatea teritorială a Moldovei”, născut la 23 octombrie 1941 în Kamceatka, fiind amator de bărci cu motor, se plimbă pe Marea Neagră, trăind într-un castel dintr-o suburbie luxoasă a Odesei – Sovinyon se numește.
Cum credeți, – ce ar trebui el să gândească despre ”noi”, cei cu Dodon (și Plahotniuc) în frunte? Când în fruntea ”MGB”-ului de la Tiraspol este un ”frate de suflet” al lui Dodon – Ghebos îi spune, născut în raionul Ungheni.
Să vă prezint lista celora de la Tiraspol, care liber vin la Chișinău după instrucțiuni la Ambasada Rusiei, care duc instrucțiuni la Președinție?
Să-i numesc pe nume pe cei din ”administrația” de la Tiraspol căre public declară că ”moldovenii sunt niște tâmpiți, deoarece mănâncă mămăligă”? Se angajează cineva (Plahotniuc, Candu, Dodon, Șor etc.) să-i contrazică?
Cu alte cuvinte, RM, în limitele teritoriului său recunoscut de comunitatea internațională, a ajuns să se transforme în trei centre de degradare, – Chișinău, Tiraspol și Comrat. Această degradare este determinată de esența clanurilor mafiote de la Chișinău și Tiraspol și este monitorizată, stimulată și ghidată de regimul lui Putin.
Eu, personal, mai mult timp m-am abținut să scriu despre subiectul Transnistrean. Și asta în situația când decenii în urmă, cu mai multă lume bună, am ajuns la concluzia că această problemă poate fi soluționată!
Despre protestele din 26-27 august deja nu se vorbește! ”Căsuța noastră, – cuibușor de nebunii” – nu altceva!
Și totuși – o destăinuire. Când scriu ceva – nu pierd speranța să răzbat la sufletele/rațiunea oamenilor. Și am obiceiul, chiar inconștient, să caut expresii, comparații mai ”mustoase” pentru ca scrisele mele să nu-i lase pe oameni indiferenți.
Despre 2 septembrie la Tiraspol am decis să scriu în momentul când mi-am adus aminte despre un caz, când un medic a fost învinuit (și condamnat) pentru faptul că a violat mai multe paciente la Internatul Psihoneurologic de la Bălți.
Or, Moldovioara noastră (pe ambele maluri ale Nistrului), în opinia mea personală, tot mai evident degradează spre un Internat Psihoneurologic, în care medicii (mafioții de pe ambele maluri ale Nistrului) își violează nestingherit pacienții (populația). Iar dna Berdilă (doar ca simbol!) are grija ca nimic să nu afecteze erecția mafioților.
Putin, când îl vede pe Dodon – creatura lui Plahotniuc, zâmbește și așteaptă ziua, când va fi invitat să ”reîntregească” Moldova. Și nici nu se teme că S.I.E. de la București o să-i facă vreo ”podleană”.
Aștept să fiu contrazis.
P.S. Da Vlad Plahotniuc a auzit cândva despre Herostratus?
Reprezentanții Mișcării de Rezistență Națională ACUM au depus flori la Monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt cu ocazia Zilei Limbii Române.
„Trebuie să ne bucurăm că putem să vorbim limba română și să-i apreciem pe cei care au luptat ca noi astăzi cu dumneavoastră să putem vorbi limba română. Și în continuare vom lupta ca limba română să-și găsească locul în Constituție și sper ca noi toți împreună să reușim să dăm jos acest regim și să construim o țară în care se vorbește limba română și în care se trăiește bine”, a spus liderul PAS, Maia Sandu.
„Felicitări cu această frumoasă sărbătoare, Ziua Limbii Române. Limba română ar trebui să ne unească pe toți. Limba română pentru mine este patria mea”, a declarat liderul Platformei DA, Andrei Năstase.