Vești bune pe Nistru: Stația de la Cosăuți ar putea fi repornită în 48 de ore
Situația de pe râul Nistru începe să se stabilizeze, iar autoritățile iau în calcul redeschiderea stației de pompare de la Cosăuți în următoarele 48 de ore, dacă analizele vor confirma menținerea parametrilor în limitele admise. Informația a fost comunicată de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, transmite Agora.md.
Potrivit oficialului, ultimele rezultate ale Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (ANSP) indică o evoluție pozitivă a calității apei pe întreg segmentul râului, de la Naslavcea până la Vadul lui Vodă.
Pentru prima dată de la declanșarea crizei, toate cele trei puncte critice – Naslavcea, Cosăuți și Rezina – au înregistrat valori în limitele admise pentru produsele petroliere.
„Este un semn clar că efectele poluării au fost reduse semnificativ, iar măsurile de intervenție, inclusiv barajele absorbante, au funcționat eficient”, a declarat ministrul.
Stația de la Cosăuți, una dintre cele mai importante prize de apă din nordul țării, asigură alimentarea pentru raioanele Soroca, Sîngerei, Florești și municipiul Bălți. Reluarea activității va depinde însă de confirmarea stabilității indicatorilor.
Autoritățile subliniază că este nevoie de cel puțin două seturi consecutive de analize, efectuate la interval de minimum 24 de ore, pentru a garanta că apa nu prezintă riscuri pentru populație.
În ultimele zile, valorile poluanților au scăzut treptat. Dacă pe 15 și 16 martie s-au înregistrat depășiri în mai multe puncte, pe 17 martie toate măsurătorile au revenit în limite normale, semn că unda de poluare se disipă.
Ministrul Mediului a mai precizat că, deși scurgeri minore pot continua, nu au fost identificate alte substanțe necunoscute, iar investigațiile vor continua pentru a determina exact compoziția și volumul total al poluării.
Criza a început pe 10 martie, când au fost observate pete uleioase pe Nistru, în apropierea frontierei cu Ucraina. Potrivit informațiilor oficiale, poluarea ar fi fost provocată de o scurgere de combustibil în urma unui atac asupra unei centrale hidroelectrice din Ucraina.
Pentru a preveni riscurile, autoritățile au limitat temporar consumul apei din Nistru în mai multe localități din nordul țării, iar în unele cazuri au suspendat alimentarea din captările de pe râu.
Guvernul a instituit stare de alertă de mediu pentru 15 zile, iar intervențiile au fost sprijinite și de partenerii externi. România a oferit echipamente speciale pentru combaterea poluării, inclusiv baraje și materiale absorbante.
În paralel, autoritățile au asigurat aprovizionarea populației cu apă, fiind distribuite zeci de tone de apă potabilă și tehnică în zonele afectate.
Dacă tendința actuală se menține, autoritățile ar putea începe în scurt timp revenirea treptată la normalitate în alimentarea cu apă din Nistru.




