simona halep 1Simona Halep nu a avut nicio problema in a obtine, miercuri, calificarea in turul 3 la Australian Open la capatul unui meci de o ora si sapte minute cu Jarmila Gajdosova, pe care a invins-o cu 6-2, 6-2. Halep joaca vineri, de asemenea live text pe onlinesport.ro, contra americancei Betthanie Mattek-Sands (258 WTA) pentru un loc in optimile de finala. Halep a inceput meciul cu un break, profitand de nu mai putin de trei erori nefortate comise de adversara ei.

In game-ul patru, la 2-1 pentru Halep, Gajdosova si-a aratat pentru prima data intentiile ofensive. Australianca a pus probleme serioase pe serviciul Simonei si a obligat-o pe aceasta sa salveze prima minge de break a meciului. In cele din urma Halep s-a distantat la 3-1 dupa un game lung si foarte muncit. Dupa 22 de minute Halep reusea al doilea break prin intermediul caruia se instala si mai confortabil la conducerea meciului, scor 4-1, la capatul unui game in care a reusit o frumusete de rever castigator in lungul liniei.

Halep si-a dublat al doilea break si a condus cu 5-1, inainte de a ceda al doilea game si a servi cu mingi noi pentru castigarea setului la 5-2. Gajdosova a prins de doua ori coltul terenului cu lovituri castigatoare si a ramas aproape la 30-30, dupa care Halep a apasat pe prima minge si a inchis setul inaugural cu un serviciu as dupa 35 de minute de la startul partidei.

In debutul setului al doilea, Gajdosova a condus in premiera (0-1), dupa ce si-a castigat game-ul de serviciu. Avea sa fie de altfel si singurul moment in care jucatoarea din Australia a avut avantaj in fata Simonei Halep pe tabela. Halep a reusit primul break si a preluat conducerea cu 2-1, dupa care a mai izbutit un game impotriva serviciului advers in jocul sapte (5-2).

La fel ca si in primul set, Halep a servit pentru set si meci in game-ul opt si a avut prima minge de meci cu un serviciu as la o ora si sase minute dupa debutul intalnirii. Prima sansa de meci a si fost valorificata cu un punct castigator cu reverul in diagonala terenului.

„A fost un meci dificil, nu a fost usor, dar asa este in tenis si trebuie sa ma adaptez repede. Am vrut sa termin rapid si cred ca am jucat bine astazi. Am fost agresiva si am luptat pentru fiecare punct. Nu m-a afectat nimic, e dificil intotdeauna primul tur, dupa aceea intri mai bine in turneu, in competitie. Sunt in cea mai buna forma, ma simt perfect si tot timpul cand intru in arena ma gandesc doar la faptul ca trebuie sa castig. Ma bucur ca am facut-o si astazi”, a spus Simona Halep, dupa meciul cu Gajdosova.
Sursa: sport.bzi.ro