energia targu jiuEchipa masculină de baschet Energia Târgu Jiu face istorie în Eurochallenge Cup. La prima participare în cupele europene, gorjenii s-au calificat în Final Four-ul competiției, după ce a învins formația franceză Le Mans cu 79-64, în partida decisivă.

După primele două meciuri, scorul general era egal, 1-1. Echipa pregătită de Constantinides și-a păstrat forțele pentru partida decisivă. Împinsă de la spate de o Sală a Sporturilor arhiplină, gorjenii au resimțit emoțiile în primele două sferturi și erau conduși la pauza mare.

În al treilea sfert, gorjenii au trecut la cârma partidei și au câștigat această manșă cu 24-13. Gorjenii au menținut dominarea până la final. Milosevic și Glyniadakis, cu un double double, au adus o victorie uriașă.

În semifinale, Energia Târgu Jiu va întâlni echipa turcă Trabzonspor.

Sursa: sportnews.ro